Odpovědi na Vaše nejčastější dotazy

Otázky a odpovědi

1. Vlastním 3 rodinné domy a na každý bych chtěl čerpat dotaci na fotovoltaiku. Je to možné?

Ano pokud vlastníte jako žadatel více nemovitostí, můžete žádat na každou nemovitost, ale pouze jednou na dané opatření. 

2. Jak velkou fotovoltaiku si na dotace mohu nechat namontovat?

Dotace na fotovoltaiku jsou do výkonu 10 kWp včetně a kapacita baterie odpovídající max. dvojnásobku instalovaného výkonu fotovoltaiky. Není ovšem nijak omezena velikost instalované FVE ani baterie, ale podporu dostanete nejvýše na 10 kWp.

.

3. Jaká je nejvyšší možná dotace?

Dotací můžete pokrýt až 50% celkových přímých realizačních výdajů. Maximální výše podpory dle NZÚ je 200.000 Kč na jeden rodinný dům a navíc 5.000 Kč na projekt. Dále pak lze čerpat dotaci 30.000,- Kč na nabíjecí stanici pro elektromobily (wallbox). 

Realizace opatření v rodinných domech nacházejících se v Moravskoslezském, Ústeckém a Karlovarském kraji je dotačně zvýhodněna o 10 %, tj 60% z celkových realizačních výdajů. Takže maximální výše dotace pro zvýhodněné kraje činí 225.000,- Kč. 

Dále je poskytován kombinační bonus (10.000 Kč na 1 kombinaci), pokud je v rámci jedné žádost kombinováno více podporovaných opatření např. pořízení fotovoltaické elektrárny spolu s nabíjecí stanící. 

4. Kdy se odesílá žádost na připojení do distribuční sítě?

Standartní řešení u jiných firem je takové, že se žádost odesílá po podepsaní smlouvy o dílo a zaplacení zálohy. Naše firma to tak nemá. Pokud se Vám cenová nabídka líbí, navštíví místo realizace náš technik, kde se upřesní detaily realizace a následně Vám pomůžeme vyřídit žádost o připojení k distribuční síti. A až Vám distributor potvrdí možné připojení, tak s námi uzavřete smlouvu tzn. kdyby náhodou byla kapacita distribuční sítě naplněná, tak nemusíme smlouvu o dílo rušit, ani Vám vracet zálohu. Jak to vše probíhá krok za krokem si můžete přečíst zde: Jak to vše probíhá? 


5. Jak vlastně fotovoltaická elektrárna funguje a z čeho se skládá?

FVE je zařízení, které vyrábí elektřinu ze slunečního záření. Mezi 3 hlavní komponenty patří: fotovoltaické panely, střídač a baterie. Panely přeměňují sluneční záření na stejnosměrný proud. Poté střídač nebo-li měnič převede tuto energii na střídavou, ta pak napájí běžné domácí spotřebiče. Pokud je vyrobeno více energie než je spotřebováno, ukládá se do baterie, ze které bude později čerpána. Jakmile je baterie plně nabitá, tak jsou přetoky prodávány do distribuční sítě. 

6. Kdy mi bude dotace vyplacena?

Dotace Vám bude vyplacena až po celé realizaci, výměně elektroměru distributorem a doložení požadovaných dokumentů žádosti o dotace na Fond ministerstva životního prostředí. Dotace je vyplácena fondem životního prostředí přímo na Váš účet a trvá obvykle 6 - 8 týdnů. 

Vytvořte si webové stránky zdarma!